13 powodów – Jay Asher (2017)

Istnieje 13 powodów, dla których można popełnić samobójstwo. Tak postąpiła Hannah Baker, zagubiona nastolatka. Książka wstrząsająca i smutna, ale warta przeczytania.

Bohaterem książki jest Clay, nastolatek, który znajduje kasety z nagraniami ostatnich chwil życia swojej koleżanki. Jak człowiek zachował by się w tej sytuacji? Czy dochowałby sekretu czy natychmiast podzieliłby się z kimś takim ciężarem? Clay wysłuchuje nagrań 13 powodów śmierci swojej przyjaciółki. Musi to być dla niego dodatkowo ogromny cios i ból psychiczny, zwłaszcza, że spośród wszystkich wymienionych bohaterów, był niewinny, a nawet darzył dziewczynę głębszym uczuciem. Clay prowadzi nas ścieżkami Hanny.

Clay w ciągu jednej nocy przeżywa drogę, która przebywała Hannah, idzie w miejsca, które były dla niej ważne, by poczuć to, co czuła ona, gdy zaczynała brać pod uwagę samobójstwo. Jak zniszczona psychicznie musiała być, jak musiała czuć się zmęczona i jak bardzo niepotrzebna by zdecydować się na ostateczność.

Po obejrzeniu serialu 13 powodów, przyznaję, że książka nie jest tak wstrząsająca, niemniej jednak niesie za sobą ogromną lekcję dla młodych, którzy często coś robią lub mówią nie myśląc o konsekwencjach. To smutne, że wielu nastolatków boryka się z podobnymi problemami jak Hannah. Zdrada wśród przyjaciół, obgadywanie, plotki i to niewybredne, a także wiele innych sytuacji powodują wzrost poziomu stresu, wpływają negatywnie na samoocenę. To wszystko może być punktem zapalnym do popełnienia samobójstwa, ponieważ taka osoba nie czuje znikąd pomocy, a wręcz przeciwnie, czuje się przytłoczona i poniżona. Książka to prawdziwa bomba emocjonalna, a serial wżera się w mózg.

Książka 13 powodów traktuje sytuację Hanny łagodniej niż serial. Przede wszystkim tutaj akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy, stąd też nie mamy okazji osobiście poznać wszystkich bohaterów wskazanych przez dziewczynę. Widzimy tylko to, jak zachowują się wobec swojej koleżanki, natomiast nie możemy poznać ich przeszłości, ani niczego innego, żadnych konkretnych motywacji. Ponadto Hannah bierze tu tabletki, natomiast w serialu widzimy drastyczną scenę, kiedy Hannah podcina sobie żyły. Mimo tych różnic chodzi jednak o to samo. Kiedy wyszło pierwsze wydanie tej książki, media społecznościowe nie były tak popularne więc sytuacja pod tym względem także wyglądała nieco inaczej. Właśnie dlatego serial jest lepszy, ponieważ jest bardziej uwspółcześniony.

Polecam książkę wszystkim młodym ludziom. To powinna być obowiązkowa lektura obowiązkowa każdego nastolatka. Wystrzegajcie się bycia takimi osobami jak koleżanki i koledzy Hanny, wystrzegajcie się poniżania innych ludzi. No i koniecznie obejrzyjcie serial!

Zdjęcie: własne

Zapisz

Zapisz