Co warto przeczytać w ferie? Propozycja 10 książek dla młodzieży

Część dzieciaków zaczęła już ferie zimowe, inni muszą czekać prawie miesiąc, by móc oderwać się od szkoły. My zastanawiamy się co przeczytać w ferie? Propozycja 10 książek dla młodzieży, które na pewno się nie znudzą 🙂

Jak to bywa w szkolnych czasach, najprawdopodobniej na przeczytanie czekają lektury omawiane później na zajęciach. Myślę, że nie będę wyjątkiem jeśli przyznam, że nie cieszyły się one moją wielką sympatią, kiedy chodziłam do szkoły. Teraz chętnie bym do nich powróciła, by dojrzeć w nich to, czego nie widziałam przed laty. Może nie mam charakteru buntowniczki, ale z całą pewnością należę do osób, które nie lubią, gdy im się mówi co mają robić. Narysuj kwiatuszka, napisz wypracowanie o Pinokiu, przeczytaj „Inny świat”. Zawsze ubolewam nad faktem, że dzieci nie mogą sobie same dobierać książek, które chcą przeczytać, a potem omówić ich w szkole. Ale cóż, dziś nie o polskim systemie edukacji, lecz o tym co warto przeczytać w ferie. Propozycja 10 książek dla młodzieży (tej starszej i młodszej też), które na pewno się nie znudzą.

Cinder

Jeśli lubicie fantastykę, ta pozycja z pewnością Was zaintryguje. Ludzie i androidy współegzystują na ziemi, wokół szaleje zaraza, a księżycowi ludzie obserwują wszystko z kosmosu. Cinder jest cyborgiem, zatem należy do gorszej kategorii, w dodatku jest nienawidzona przez macochę i obwiniana o wszystkie nieszczęścia spadające na rodzinę. Kiedy jednak Cinder spotyka księcia Kaia, jej życie diametralnie się zmienia. Zostaje wplątana w wojnę, zakazane zauroczenie i musi wybierać pomiędzy lojalnością, zdradą, obowiązkiem i wolnością.

Cinder to książka o trudnych wyborach podejmowanych w ciężkich chwilach, idealna na ferie, bo z emocji na pewno nie pozwoli Ci zmarznąć.

Ogień i woda

Tella Holloway jest wyjątkowo rozpieszczoną nastolatką z wielkiego miasta. Jej rodzice walczą natomiast o życie Cody’ego, brata Telli, i w związku z tym zarządzają przeprowadzkę do zapadłej dziury, gdzie chłopiec będzie mógł oddychać świeżym powietrzem. Tella jest tym faktem załamana, ale okazuje się, że wszystko może zmienić biorąc udział w śmiertelnym wyścigu, którego wygraną jest lek na wszystkie choroby. Wyścig jest niebezpieczny, to prawdziwa szkołą przetrwania i nie ma gwarancji, że ktokolwiek dotrze do mety.

Jeśli poszukujesz książki, w której główne skrzypce gra przygoda, na pewno się nie zawiedziesz 🙂

Kocham Cię bez słów

Dwójka młodych ludzi zupełnie różnych od siebie. On przystojny, pewny siebie, bożyszcze szkolnych koleżanek. Ona widziała, jak ojciec morduje jej matkę i od tamtego dnia nie wypowiedziała ani słowa. West wybiera Maggie na swoją powierniczkę, opowiada jej o tym jaki jest naprawdę, nie zdając sobie sprawy jak wielki ból nosi w sobie dziewczyna.

Smutna, poruszająca i należąca do gatunku tych książek, które rozwalają psychicznie, a jednocześnie dają wiarę w lepsze jutro.

Adam

Adam po śmierci matki trafił do rodziny zastępczej, a po ukończeniu 18 lat będzie musiał sam sobie radzić nie tylko z prozą dnia codziennego, ale przede wszystkim ze swoimi lękami i koszmarami. Na swojej drodze spotyka ją, dziewczynę o zielonych oczach, która również jest życiowo zwichrowana. Nie przypuszczał, że bolesne doświadczenia doprowadzą ich do czystej młodzieńczej miłości.

Agata Czykierda-Grabowska popełniła mistrzostwo tą książką i ktokolwiek ją przeczyta, szybko nie wymaże jej z pamięci.

Jestem już normalna?

Przeszłość Evie nie jest prosta, a jedyne o czym teraz marzy to bycie „normalną”. Zakład psychiatryczny jest już za nią, prawie odstawiła leki i już mogłoby się wydawać, że jest dobrze. Ale czy Amber i Lottie, jej nowe przyjaciółki będą w stanie ochronić ją przed wielkim błędem? Ta książka opowiada o odkrywaniu siebie, samoakceptacji i radzeniu sobie z problemami. To też konfrontacja z pokutującym od lat stwierdzeniem, że ktokolwiek uda się po poradę do psychologa, na pewno jest wariatem.

Do wszystkich chłopców, których kochałam

Lara Jean trzyma w starym pudle listy, które napisała do wszystkich chłopców, do których kiedyś żywiła sympatię. Nikt o nich nie wie, ale nagle ziszcza się jej najgorszy koszmar. Listy trafiają do swoich adresatów. Można by to obrócić w żart, ale jeden z listów trafia do byłego chłopaka jej siostry. Ups!

Urocza, zabawna powieść, która z pewnością poprawi humor po bijatyce o lepsze oceny na półrocze 🙂

Andromeda

Judyta mogłaby być sławna w swojej szkole, ale ona robi wszystko, by tak się nie stało. Trzyma się na uboczu, ale jak to w szkole bywa, musi wziąć udział w pracy grupowej. Trafia na przystojnego kapitana drużyny koszykarskiej. Okazuje się, że tą dwójkę łączy coś więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Andromeda to opowieść o dojrzewaniu, o sile uczuć i namiętności i świetny, rozgrzewający romans 🙂

Moje serce, mój wróg

Czy dwójka chorych nastolatków może się w sobie zakochać? Owszem, posiadanie zespołu Aspergera nie odbiera nikomu serca. Co wtedy, gdy na drodze Alvie stanie ciężko chory chłopak, tak samo nietypowy jak ona? Alvie pamięta jednak co stało się z ostatnią osobą, którą kochała. Czy obydwoje mogą znaleźć szczęście?

Smutna, a jednocześnie dająca nadzieję powieść o miłości, która nie jest prosta.

Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło

Magiczne Drzewo to stary dąb powalony przez burzę. Ludzie zrobili z niego wiele przedmiotów, a każdy z nich ma magiczną moc. Wśród nich było czerwone krzesło. Jaki będzie tego skutek, o tym możecie się przekonać w lekturze tej i pozostałych części. Znana i lubiana na całym świecie seria dla dzieci i młodzieży.

Lolek

Wzruszająca opowieść o psiaku z wielkim sercem i trudną przeszłością. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla dzieci i dla rodziców. Dla wszystkich ludzi, by nauczyć ich wrażliwości i zrozumienia. Lolek ma tylko jedno marzenie, znaleźć swoich ludzi, kogoś kto go przygarnie i pokocha. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo.

Czytaliście którąś z książek? 🙂 Może coś was zainteresowało i sięgniecie w tegoroczne ferie zimowe? Koniecznie dajcie znać, a ja oczywiście zapraszam Was na www.szopksiazkowy.pl po super promocje z okazji ferii 🙂