Organizacja ślubu i wesela – wybór sali

Zaczynamy nową serię, która będzie towarzyszyć nam w okresie narzeczeństwa. Organizacja ślubu i wesela będzie na nas czekać w najbliższym czasie. Wybór sali już za nami. Zobaczcie jak się za to zabrać.

Kiedy podjęliśmy decyzję, że powoli zaczniemy planować nasz ślub i wesele, od razu wiedzieliśmy, że ta uroczystość nie odbędzie się w 2019 roku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybraliśmy termin dość odległy, bo aż za dwa lata, ale podjęliśmy tą decyzję świadomie. Nie chodzi o to, że chcemy tak długo być w narzeczeństwie i cieszyć się tym stanem. Jesteśmy pewni uczucia, które nas łączy. Podjęliśmy bardzo ważne, życiowe decyzje i zobowiązania, zatem równolegle do organizacji ślubu i wesela, będziemy troszczyć się o coś innego. Nasz ślub odbędzie się za dwa lata, byśmy mogli na spokojnie, bez spiny ani organizacyjnej ani finansowej, wszystko zorganizować tak, jak tego pragniemy.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do wybierania sali weselnej. Czy jest to trudne czy łatwe, ocenicie sami, kiedy przyjdzie kolej na was. W naszym przypadku było to dość łatwe. Dlaczego?

Na początek lista gości

Pewnie dziwicie się, dlaczego należy zacząć od listy gości, a nie od wybierania najpiękniejszej, wyśnionej, wymarzonej sali weselnej jak z bajki. Kiedy wybierzecie salę załóżmy na 100 osób, a okaże się, że oboje macie duże rodziny i całkiem liczne grono przyjaciół, przyjdzie zderzenie z rzeczywistością. I co wtedy? Dasz zaproszenie cioci Halince, a cioci Krysi już nie zaprosisz?

Przygotujcie listę WSZYSTKICH, absolutnie wszystkich członków rodziny i przyjaciół. Zliczcie gości z obydwu stron i sprawdźcie czy na pewno chcecie zaprosić wszystkich. Być może znajduje się na liście jakaś ciocia Jadzia, której nie widzieliście sto lat, nie utrzymujecie z nią kontaktu i niekoniecznie musi być ona gościem numer jeden. Może jest jakiś wujek Mirek piąta woda po kisielu. Może z jakąś przyjaciółką wcale nie jesteś na tyle blisko, by dzielić z nią ten szczególny dzień.

Teraz pewnie zastanawiasz się nad tym, że jak to, albo zapraszać wszystkich albo nikogo. Cóż, czasy mamy takie, jakie mamy. Bywa tak, że z dużą częścią rodziny nie utrzymuje się kontaktu i nie ma co zapraszać gości, którzy po imprezie zamiast wspominać szampańską zabawę, obrobią ci tyłek na wszystkie strony. Zredukuj gości do absolutnego minimum. Zostaw sobie oczywiście „rezerwistów”, bo przecież nie wiadomo, co życie przyniesie. Może okazać się, że za rok czy dwa lata relacje z ludźmi mogą ulec totalnemu przewrotowi.

Sala weselna a liczba gości

My założyliśmy wstępną liczbę gości, poczym zaczęliśmy rozglądać się za odpowiednią salą. Sporą część odrzuciliśmy ze względu na to, że nie podobało nam się wewnątrz lub na zewnątrz, dlatego, że miejsca było za mało lub za dużo, a nawet dlatego, że nie smakowało nam jedzenie podczas imprez, na których byliśmy gośćmi. Nasz wybór padł na salę weselną, która cieszy się w okolicy bardzo dobrą renomą, działa od wielu lat i bywaliśmy tam na weselach, które wspominamy z dużym sentymentem.

Podczas wizyty w domu weselnym koniecznie dopytajcie, jaka jest minimalna liczba gości, jaka musi pojawić się na imprezie i czy płacicie za tzw. „puste krzesła”. Weźcie również pod uwagę, że zapraszając załóżmy 150 osób, około 30-50 osób może nie przybyć.

Data ślubu

Wybierzcie przykładową datę ślubu. Ludzie patrzą różnie. Może akurat wtedy są urodziny pana młodego lub panny młodej? Zależy wam na tym, by ślub odbył się w lecie? My wybraliśmy sobie dwie przykładowe daty do weryfikacji w domu weselnym. Okazało się, że jedna jest już zajęta, a druga do dyspozycji. Ustalając kilka dat, macie możliwość kombinowania, jeśli okaże się, że ta wymarzona data jest już zajęta.

Sala a weselne menu

Pamiętajcie, by koniecznie przedstawiono wam menu na wesele. Wiadomo, że może ono ulec zmianie, ale daje wam ono obraz tego, ile będzie dań gorących, ile przystawek i mniej więcej, w jakich „klimatach” się znajdujecie. Koniecznie zapytajcie o to, jaki stosunek mają w sali weselnej do wegetarian, wegan, cukrzyków. Nigdy do końca nie wiecie, czy ktoś z gości nie będzie potrzebował osobnego menu. Wesele robicie w dużej mierze dla gości i to do was należy sprostanie zadaniu, by każdy gość czuł się dobrze na waszej imprezie 🙂 Nam na szczęście się udało, zatem nie będziemy mieć problemu z potrawami vege itp.

Jestem szczęśliwa, że w naszym przypadku wybór sali weselnej odbył się dość szybko i ugodowo. Właściciele to bardzo sympatyczni ludzie, zatem jestem pełna nadziei, że nasza impreza będzie idealna. Nie mogę się doczekać! 🙂 Podrzucę Wam również kilka pytań, które warto zadać podczas oglądania weselnych sal.

Pytania podczas oglądania sal weselnych

 1. Jaka jest wysokość zaliczki i czy jest bezzwrotna?
 2. Jaka ilość osób zmieści się w sali?
 3. Jaki jest koszt menu od osoby dorosłej i od dziecka? (do jakiego wieku dzieci)
 4. Czy zespół/dj i pozostali z „oprawy weselnej” liczeni są jako goście czy poczęstunek dla nich wliczany jest w cenę?
 5. Jaka jest minimalna liczba gości na weselu? Czy płaci się za tzw. „puste krzesła”?
 6. Do kiedy podaje się ostateczne rozmieszczenie gości przy stołach?
 7. Czy w tym samym budynku odbywają się tez inne wesela? Czy nie kolidują ze sobą?
 8. Kiedy następuje rozliczenie kosztów wesela?
 9. Czy dom weselny dysponuje swoimi dekoracjami? Jeśli tak to jakimi i czy są w cenie wesela czy udostępniane są za dodatkową opłatą?
 10. Kto ponosi koszty za ewentualne zniszczenia?
 11. Czy w cenie za osobę mieści się alkohol, owoce, ciasto, tort, czy zamawia się to oddzielnie?
 12. Czy atrakcje typu wiejski stół, fontanna czekoladowa, słodki czy owocowy stół są w cenie czy to kwestia zamówienia dodatkowego?
 13. Czy napoje oraz kawa i herbata wchodzą w koszt wesela czy liczone są oddzielnie?
 14. Czy w lokalu znajdują się chłodnie pod kluczem, w których można trzymać ciasta, tort, napoje, alkohol? Kiedy należy je dostarczyć, jeśli zajmuje się tym młoda para?
 15. Jakie jest podejście danego lokalu do wegetarian, wegan, diabetyków etc.?
 16. Jaki stosunek do atrakcji typu fotobudka, drink bar, animator dla dzieci mają właściciele domu weselnego?
 17. Do której trwa przyjęcie weselne?
 18. Ilu kelnerów obsługuj wesele, na ilu gości przypada jeden kelner?
 19. Do której pracuje obsługa? Czy menager jest obecny w trakcie wesela?
 20. Co dzieje się z jedzeniem, które nie zostanie skonsumowane?
 21. Czy lokal zapewnia pojemniki na ciasto, czy jest to obowiązek młodej pary?
 22. Co z chlebem na powitanie młodej pary oraz tłukącymi się kieliszkami?
 23. Czy pokój dla nowożeńców jest w cenie?
 24. Jaka jest cena zakwaterowania gości weselnych? Ilu osobowe są pokoje?
 25. Czy jest wydzielone miejsce dla palaczy?
 26. Ile jest miejsc parkingowych?
 27. Czy w lokalu znajduj się sejf, z którego można skorzystać?
 28. Czy przy lokalu znajduje się patio/podwórze/plac zabaw dla dzieci?
 29. Jak wygląda sprawa oświetlenia i nagłośnienia sali? Czy zapewnia to sala czy trzeba szukać na własną rękę?
 30. Czy w lokalu jest agregat, który w razie awarii prądu będzie chwilowo zasilać imprezę?

A Wy jesteście przed czy po organizacji ślubu i wesela? Jak wybieraliście salę weselną? Czym się kierowaliście?

Zdjęcie: Ivan by Pexels.com