Pasażerowie – Passengers (2016)

Latem, gdy wieczorne niebo jest bezchmurne, możemy pomarzyć o podróży w kosmos. Pasażerowie statku kosmicznego do nowej, lepszej przyszłości obudzili się zbyt wcześnie. Jaki był tego skutek?

Jim budzi się w jednej z wielu kapsuł na statku kosmicznym lecącym na inną planetę. Tak jak pozostali pasażerowie chciał zmienić swoje życie. Zaryzykował wszystko, by zamieszkać daleko od Ziemi. Gdy się obudził, sądził, że to tylko kwestia czasu, zanim pozostali ludzie także się ockną. Zaczął poznawać statek, cieszyć się samotnością, ale także wszelkimi wygodami wynikającymi z tej niesamowitej podróży. W pewnym momencie odkrywa, że towarzystwo robota barmana jest dla niego niewystarczające. Postanawia obudzić jedną z pasażerek. Czy Aurora dowie się, że padła ofiarą zachcianki Jima?

Pasażerowie to film, w którym przenosimy się do odległej dla nas możliwości podróży w kosmos. Możemy tylko oglądać programy popularnonaukowe na ten temat i marzyć, ale przez wiele lat podróże między planetami nie będą dostępne dla zwykłych ludzi. Szkoda, bo chętnie zobaczyłabym niesamowitą Ziemię z odległej perspektywy. Taką ogromną, świecąca na tle ciemnego kosmosu jak globus podłączony do prądu w środku nocy. Film zachwyca efektami wizualnymi. Piękne, jasne, czyste wnętrza, wszystko zadbane, tak, by pasażerowie po przebudzeniu mogli skorzystać z niesamowitych możliwości. Basen z widokiem na kosmos, genialne pokoje. Statek z ogromnym potencjałem. W środku zaś dużo ludzi, ale tylko dwoje, przed którymi otwiera się perspektywa spędzenia w dwójkę kilkunastu lat.

Jim postąpił egoistycznie, ale z drugiej strony czy powinniśmy go rozliczać z tego, co zrobił? Niemoc odezwania się do drugiej osoby, gdy jest obok, tylko śpi jest jeszcze bardziej uciążliwa niż niemoc odezwania się do kogoś, bo jest się samemu jak na bezludnej wyspie. Dwoje samotnych ludzi na statku pełnym możliwości, walka z własną dumą i zawziętością. Walka z awariami, podczas gdy nie ma się pojęcia o budowie statku.

Pasażerowie to świetny film dla wielbicieli podróży w kosmos. Ogląda się go z przyjemnością, znajdzie się w nim miejsce dla romansu, dla tworzenia pewnych idei i nowego jutra dla pozostałych pasażerów, którzy obudzą się wiele lat po dwójce samotnych pasażerów. Jedynym minusem filmu jest tylko zbyt mała ilość akcji, by dostatecznie trzymać widza w napięciu. Na szczęście relacje między bohaterami trzymają widza w ryzach do końca seansu.

Kto ma chęć polecieć w kosmos? Marzyliście kiedyś o takiej podróży czy wolicie Ziemię? 🙂

Zdjęcie: HD Wallpapers

Zapisz

Zapisz

Zapisz