Sekta z Wyspy Mgieł – Mariette Lindstein (2017)

Temat sekt i innych religijnych odchyleń jest ostatnio na topie. Sekta z Wyspy Mgieł to opowieść o tym jak można wyprać komuś mózg, pozbawić godności i odebrać wszystko.

Jeśli mnie obserwujecie, wiecie o tym, że zaczytywałam się w Czarnej Madonnie Remigiusza Mroza. Horror religijny to klimat, który lubię, dlatego chętnie sięgnęłam po nową powieść z tego gatunku. Byłam zaciekawiona, ponieważ już sam tytuł budzi dreszcze. Wyspa mgieł od razu kojarzy się z zimnem i jest owiana tajemnicą. Czy to jednak wszystko, co miało wpływ na koszmar, jaki rozgrywał się za murami?

Główna bohaterka pojawia się na wykładzie Franza Oswalda. Młody mężczyzna opowiada o celach stowarzyszenia ViaTerra. Sofia uważnie wsłuchuje się w wykład o tym, jak nowe technologie, niezdrowa żywność zatruwają ludzkie życie. Zauroczona Oswaldem i jego przemową, młoda dziewczyna postanawia przejść dwutygodniowy program odnowy. Przy okazji Sofia zostaje namówiona do podjęcia pracy w tamtejszej bibliotece. Zostaje zmanipulowana do pozostania w ViaTerra i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Oswald docenia jej starania, chwali ją, a z czasem czyni z niej swoją prawą rękę. Sofia, która ledwo skończyła studia, wręcz promienieje z radości, wszystko wskazuje na to, że znalazła pracę marzeń w bibliotece i będzie mieć czas na odnalezienie życiowej drogi. Sofia poznaje bratnią duszę, Benjamina. Para zamieszkuje razem i mimo wielu obowiązków, mają dla siebie czas. Czas w ViaTerra płynie spokojnie, pod warunkiem, że Franz Oswald ma dobry humor. Kiedy coś nie idzie po jego myśli, robi swoim pracownikom prawdziwe piekło na ziemi.

Inwigilacja w ViaTerra sięga nie tylko sprawdzania rozmów telefonicznych i korzystania z komputera. Zdenerwowany Oswald posuwa się do montażu kamer w pokojach, by obserwować nie tylko odstępstwa, ale też intymne sytuacje ludzi zamieszkujących ViaTerra. Każde przewinienie jest surowo karane, zesłaniem do najgorszych prac takich jak wyrzucanie łajna z obory, pielenie grządek etc. Jest to nazywane pokutą. Ponadto Oswald terroryzuje swoich podopiecznych, krzyczy na nich, poniża. Jedna z dziewczyn musi stać w koszu na śmieci z napisem „świnia” na szyi, inni muszą skakać do wody ze skalnego urwiska, by oczyścić się z win. Zewnętrzny obraz ViaTerra nie wskazuje na to, by działo się tam coś niebezpiecznego. Ogrodzenie murem podłączonym pod prąd, brak kontaktu z najbliższymi, brak możliwości ucieczki ani nawet wyjścia poza teren sekty, może wzbudzać niepokój, ale jednak rodziny nie walczą o swoich najbliższych.

Sekta z Wyspy Mgieł nie jest najbardziej porywającą książką, jaką czytałam. Zanim akcja się rozwinęła, zdążyłam się porządnie zmęczyć tą powieścią i miałam ochotę rzucić ją w kąt. Zanim okazało się, co tak naprawdę drzemie w przewodniczącym ViaTerra, było zwyczajnie i nudno, a wszelkie zło omijało główną bohaterkę szerokim łukiem. Kiedy wreszcie coś poszło nie tak i Sofia zaczęła dostrzegać, co się dzieje, oraz to jak wyprane mózgi mają mieszkańcy ViaTerra, akcja nabrała rozpędu.

Sekta z Wyspy Mgieł pokazuje jak działają sekty, jak mieszają ludziom w głowach, początkowo traktując ich dobrze. Z czasem, jeśli próbują się wyłamać, poniżają ich, niszczą. Próbują zapakować ich w ramy, pozbawić godności, chcą pokazać, że są niewartościowi, niepotrzebni. To smutne, że w dzisiejszych czasach nadal istnieją takie miejsca i wciąż nie potrafimy się bronić przed ludźmi z tak ogromną charyzmą, którzy wciągają innych w bagno dla własnej satysfakcji. Autorka powieści sama była kiedyś pod wpływem ruchu scjentologicznego i postanowiła opowiedzieć o tym, jak takie organizacje wpływają na ludzi. Już wkrótce kolejne powieści z serii, które podobno też mają oscylować wokół ViaTerra.

Czytaliście lub oglądaliście coś na temat sekt? Podrzucajcie propozycje.

Zdjęcie: własne

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz